Dziecko

Jak zmotywować dziecko do nauki i nie zniechęcić do szkoły

Zastanawiasz się jak zmotywować dziecko do nauki? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Choć zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności jednym dzieciom przychodzi łatwiej, drugim trudniej, twoje podejście do dziecka, nauki i szkoły może tu bardzo pomóc. Dlatego, zanim zaczniesz krytykować dziecko za brzydkie pismo albo porównywać z innymi uczniami poznaj efektywne sposoby motywowania, które sprawią, że twoja pociecha sama zacznie sięgać po książki.

Rodzice mają ogromny wpływ na rozwój dziecka i jego nastawienie do nauki i poszerzania wiedzy. Jeśli umiejętnie pokierują młodym człowiekiem, uda im się wykształcić w nim naturalną chęć do pogłębiania wiedzy. Ty, jako rodzic jesteś pierwszym nauczycielem dziecka. Uczysz poprzez swoje zachowanie i postawę, poprzez słowa i dotyk. To twoją krytykę dziecko odbiera najbardziej dotkliwie, a pochwałę przyjmuje z największą radością. Poprzez przyjęcie przez ciebie odpowiednich zachowań i nawyków będziesz w stanie wyrobić w dziecku pozytywne podejście do szkoły i nauki.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

By zachęcić pociechę do nauki, nie musisz stosować jakichś wymyślnych metod. Tak naprawdę najważniejsza jest twoja uwaga i czas, jaki możesz mu poświęcić. Jeśli zamiast zmuszania do nauki, będziesz dziecko w mądry sposób motywować i zachęcać, możesz liczyć, że w przyszłości twoja pociecha sama zacznie sięgać po książki. Twoim celem powinno być wyrobienie w dziecku wewnętrznej motywacji do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Kluczem do sukcesu może okazać się zastosowanie poniższych zasad.

Wspólna nauka

Na początku, kiedy dziecko dopiero zaczyna poznawać szkołę, warto poświęcić czas na wspólne odrabianie lekcji. Wykonywanie zadań domowych razem z rodzicem jest dla dziecka nie tylko znacznie przyjemniejsze i efektywniejsze, ale daje też ważny komunikat. Jestem ważny dla rodzica, ponieważ on poświęca mi swój czas. Lekcje są ważne, ponieważ rodzic pokazuje mi, jak należy je odrabiać. Warto w tym początkowym okresie dać dziecku wsparcie.

Nauka poprzez zabawę

Dziecko poprzez zabawę uczy się znacznie efektywniej, szybciej i chętniej. Jeśli przy odrabianiu lekcji wprowadzisz elementy zabawy, zadania domowe mogą zamienić się w przyjemność. Możecie na przykład tworzyć wielką księgę, do której będziecie wpisywać kolejne umiejętności dziecka opatrzone datą i jego własnoręcznym podpisem. Np. “Znam już wszystkie literki” albo “Dodaję i odejmuję do 10”. Dziecko ma wtedy poczucie, że robi coś ważnego, że zdobywa nowe, ważne umiejętności.

Nagrody i kary

Jeśli obiecasz dziecku nagrodę za dobrą naukę, to ta nagroda stanie się dla niego celem samym w sobie. Trudno wtedy mówić o wyrobieniu w dziecku wewnętrznej motywacji do nauki. Dziecko powinno wiedzieć, że wiedza, którą zdobywa jest wartością samą w sobie. To chęć jej zdobycia powinna być największą i najważniejszą motywacją. Jeśli natomiast zdecydujesz się nagradzać dziecko za stopnie, negatywne tego skutki możesz zobaczyć w przyszłości. Jeśli bowiem nagle przestaniesz dawać nagrody, dziecko może stracić chęć do nauki.

Mój obowiązek

Dziecko powinno wiedzieć, że nauka i szkoła to nie wyłącznie przyjemności, jak wycieczki, gry i zabawy oraz multimedialne urządzenia. Niekiedy, by osiągnąć zamierzony efekt, należy włożyć też trochę własnej pracy. Dziecko już od pierwszej klasy powinno uczyć się odpowiedzialności i być świadome, że każdy członek rodziny ma jakieś obowiązki. Rodzice poświęcają czas pracy, dzieci – szkole i nauce.

Do tej listy można by dodać jeszcze wiele ważnych zasad. Z tych najważniejszych warto wspomnieć  naukę systematyczności od najmłodszych lat oraz to, że porównywanie pociechy z innymi uczniami może twoją pociechę bardzo demotywować. Warto wiedzieć, jak zmotywować dziecko do nauki, wystrzegać się złych metod i stosować tylko te, które przynoszą korzyść w postaci wykształcenia u dziecka wewnętrznej motywacji do poszerzania wiedzy.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge