Wanna i prysznic - urządzamy wnętrze łazienki
Dom

Wanna i prysznic – urządzamy wnętrze łazienki

Niektórzy inwestorzy wybierają jedno albo drugie, inni upierają się przy tym, że w łazience powinna zagościć wanna i prysznic. O gustach oraz indywidualnych preferencjach kąpielowych trudno dyskutować. Każdy z nas ma prawo do własnego zdania i kierowania się potrzebami swoimi i swojej rodziny. Możemy natomiast rozważyć zalety obu rozwiązań i sprawdzić, które z nich sprawdzi się lepiej w naszym przypadku.

Choć część inwestorów marzy o tym, by w ich łazienkach mogła się znaleźć wanna i prysznic, niestety nie zawsze jest to możliwe. Na przeszkodzie najczęściej staje metraż pomieszczenia, który nie pozwala na montaż obu powyższych. Wtedy zachodzi konieczność dokonania wyboru i podsumowania wszystkich za i przeciw obu rozwiązań. Czasem też powierzchnia łazienki jest tak niewielka, że użytkownicy zostają “skazani” na posiadanie prysznica, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Jeśli jednak mają wybór, to jakie aspekty powinni wziąć pod uwagę?

Wanna w łazience

Niektórym osobom trudno wyobrazić sobie łazienkę bez wanny. Najczęściej jest to grupa użytkowników, którzy uważają, że kąpiel powinna być relaksującym doznaniem. Najlepiej z dodatkiem wonnych olejków, soli do kąpieli, ziół i upiększających ciało kosmetyków. W ten sposób można stworzyć namiastkę domowego SPA, które pozwala się odprężyć i zregenerować siły. Innym osobom nie potrzeba nawet specjalnej oprawy, wystarczy natomiast ciepła woda i dobra lektura, która potrafi działać równie odprężająco, jak relaksujące nasze ciało kosmetyki.

W kolejnym przytoczonym tutaj przykładzie, a mianowicie podczas kąpieli małych dzieci równie dobrze sprawdzi się wanna i prysznic. Kiedy niemowlęta wyrosną już z przeznaczonych dla nich wanienek, rodzice stają przed koniecznością znalezienia alternatywy. Najczęściej jest to wanna. Problem może rodzić w tym przypadku duża ilość wody, którą trzeba na taką kąpiel przeznaczyć. I na to jednak znalazło się już rozwiązanie. Na rynku pojawiły się specjalne, elastyczne barierki do wanny. Dzięki nim wannę można wypełnić tylko w połowie lub w 1/3. Kąpiel maluszka można urządzić również, korzystając z głębokiego brodzika pod prysznicem. W tym przypadku można nalać znacznie mniej wody, a kabina prysznicowa dodatkowo ochroni łazienkę przed zachlapaniem.

Prysznic i kabina

Wanna i prysznic gwarantują zupełnie inne doznania podczas kąpieli, co może potwierdzić każdy, kto korzystał zarówno z jednej, jak i drugiej opcji. Zanurzając się w wypełniającej wannę wodzie, oczekujemy, że ta będzie ciepła i pozwoli na dłuższy relaks. W efekcie może się zdarzyć, że będziemy dolewać ciepłą wodę w trakcie kąpieli, by zapewnić sobie komfort cieplny. Pod prysznicem odczuwamy ciepło zupełnie inaczej, dzięki czemu możemy kąpać się w nieco chłodniejszej wodzie i nie powoduje to u nas dyskomfortu. Kolejna kwestia to ilość wody niezbędnej do kąpieli. Przyjęło się, że pod prysznicem zużywamy jej znacznie mniej, niż podczas kąpieli w wannie. Rzeczywiście, biorąc szybki prysznic, można poczynić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Z drugiej strony, jeśli trafimy na osobę, która kąpie się pod prysznicem ponad 20 minut, będzie wręcz przeciwnie.

Wanna i prysznic

Większe łazienki pozwalają na taką aranżację pomieszczenia, w której znajdzie się wanna i prysznic. To wygodna alternatywa, która pozwala dowolnie decydować o formie kąpieli. Sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które preferują szybki prysznic, jednak od czasu do czasu lubią zrelaksować się w wannie wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem olejków. Wanna i prysznic nie muszą zatem konkurować ze sobą, a raczej nawzajem się uzupełniać.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge