Usypianie niemowląt - krótki poradnik
Dziecko

Usypianie niemowląt – krótki poradnik

Usypianie niemowląt to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stają przed rodzicami. Z doświadczeń własnych i moich znajomych mogę powiedzieć, że zdarzają się takie niemowlęta, które mają bardzo duże trudności z zasypianiem, jak i takie, które, by zasnąć, nie potrzebują pomocy rodziców.

Sytuacja, kiedy układasz dziecko w łóżeczku, a ono spokojnie zapada w błogi sen, jest marzeniem każdego rodzica. Niestety niemowlęta, które już od pierwszych dni życia potrafią spokojnie, samodzielnie zasypiać nie zdarzają się często. Zwykle rodzice muszą podejmować różne czynności, by pomóc maluszkowi zasnąć. O ile w przypadku dzieci, które ukończyły już 3 miesiąc życia można zacząć powoli wprowadzać rytuały zasypiania, o tyle w przypadku mniejszych dzieci jest na to jeszcze za wcześnie.

Usypianie niemowląt, które ukończyły 3 miesiąc życia

W odniesieniu do dzieci, które zaczynają już odróżniać noc od dnia (w praktyce odnosi się to mniej więcej do niemowląt, które ukończyły już 3 miesiąc życia), można zacząć stosować rytuał zasypiania. Polega to na wprowadzeniu rozkładu dnia dostosowanego do potrzeb maleństwa, gdzie moment usypiania charakteryzuje się następującymi po sobie zdarzeniami i czynnościami, występującymi o stałej porze w ciągu dnia, które mają ułatwić maleństwu zaśnięcie. Codzienne wykonywanie o stałych porach powtarzalnych i rozpoznawalnych dla dziecka czynności sprawia, że usypianie niemowląt staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze zarówno dla rodzica, jak i dziecka.  Stałe godziny kąpania, wyciszania dziecka oraz układania do snu tworzą pewien rytm dnia, wokół którego zaczyna się toczyć życie rodziny i względem którego układane są inne czynności i wydarzenia. Przewidywalność zdarzeń, które spotykają dziecko każdego dnia, daje mu poczucie bezpieczeństwa, spokoju i pozwala łatwiej wprowadzić je w sen, gdy nadchodzi pora drzemki.

Usypianie niemowląt – noworodki i małe niemowlęta

W przypadku noworodków i niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia, nie ma sensu prowadzanie rytuału zasypiania, gdyż tak małe dzieci nie potrafią jeszcze odróżnić nocy od dnia. W tym przypadku możesz wspomagać się innymi metodami. Pamiętaj jednak, że u każdego niemowlęcia może sprawdzić się inna z nich.

Otulenie dziecka

Maleństwo, które opuściło łono mamy zaśnie znacznie łatwiej, jeśli stworzymy mu warunki przypominające czas spęczony w brzuchu. Wystarczy, jeśli dość mocno otulisz maluszka rożkiem lub kocykiem. Usypianie niemowląt tą metodą daje niesamowite efekty, co potwierdziłam na moich dzieciach.

Bawełniana czapeczka

Niektóre noworodki zasypiają znacznie łatwiej, jeśli mają założoną na główkę bawełnianą czapeczkę. Czapeczka powinna być delikatna, lekka i nie posiadać szwów. Jej założenie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Usypianie niemowląt przez kołysanie

Niemowlęta, które są przytulane i kołysane w ramionach mamy znacznie szybciej zapadają w sen. Rytmiczne bujanie w przód i w tył przypomina dziecku życie płodowe, kiedy usypiało w łonie mamy kołysane w rytm ruchów jej ciała.

Dotyk

Niektóre niemowlęta zasną znacznie łatwiej, jeśli będą delikatnie głaskane po główce. Ciekawą metodą jest głaskanie maluszka począwszy od środka czoła po grzbiet nosa, kiedy to niemowlę odruchowo zamyka oczka i zasypia. Odruch ten zatraca około 2 miesiąca życia.

Niektóre maluszki, by zasnąć mogą potrzebować pomocy rodziców. Choć usypianie niemowląt może początkowo wydawać się trudną sztuką, stosowanie tych metod powinno znacznie je ułatwić.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge