Dziecko

Ubranko dla niemowlaka – krótki poradnik dla początkujących rodziców

Czym jest ubranko dla niemowlaka, takie jak body, pajac czy śpioszki…? Dla doświadczonych rodziców pojęcia te nie są niczym nowym. Codzienne ubieranie niemowlęcia, a niekiedy nawet kilkukrotne w ciągu dnia przebieranie sprawiło, że doskonale wiedzą, co kryje się pod każdym z tym pojęć. Nieco inaczej może być z początkującymi rodzicami. Nie zawsze wiedzą, czym jest pajac i śpioszki oraz jak ubierać w nie malca. Mam nadzieję, że mój krótki poradnik rozwieje nieco wątpliwości.

Gubisz się w nazewnictwie ubranek dla niemowląt? Nie do końca wiesz, jak powinno się ubierać maluszka? Spokojnie. Nie jesteś jedyna. Wiele młodych kobiet, które nie miały do tej pory okazji ubierać maleńkich dzieci, nie wiedzą, jak dokładnie powinno wyglądać ubranko dla niemowląt. Dzięki mojemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, czym jest pajac, czym body, a czym śpioszki dla niemowląt.

Ubranko dla niemowląt

Kupując ubranko dla niemowląt, musisz znać nazwy poszczególnych jego elementów oraz wiedzieć, jakie powinno mieć cechy, by najlepiej spełniało swoje zadanie.

Body

Najmniejsze problemy będziesz miała zapewne z body. Tego typu ubranie występuje przecież również w garderobie damskiej. Body zakłada się bezpośrednio na ciało maleństwa. Zapinane jest w kroku i może mieć długi lub krótki rękaw. Body może być zakładane przez główkę dziecka lub zapinane kopertowo, co jest wygodne zwłaszcza przy małych dzieciach oraz rodzicach, którzy nie mają jeszcze wprawy w ubieraniu niemowląt.

Śpioszki

Śpioszki to ubrano dla niemowlaka, które zakładane jest zwykle do koszulki lub body w długim rękawem. Śpioszki można określić jako spodnie ze stopkami, które zapinane są na ramionach. Konieczność zakładania pod spód body lub koszulki wynika z tego, że nie ma rękawów. Półśpiochy to z kolei spodnie ze stopami, które nie mają góry, lecz trzymają się w pasie na gumce. Moim zdaniem śpioszki są dla dziecka jednak wygodniejsze, ponieważ gumka może uwierać maluszka.

Pajacyk

Pajacyk to rodzaj pidżamki, która posiada długi rękaw i nogawki ze stopkami. Pajacyki zapinane są zwykle z przodu na napki lub guziczki. Może być zakładany na gołe ciało maluszka (np. do snu) lub na body, jeśli jest nieco chłodniej. Dziecko najłatwiej ubrać w pajacyka układając je na rozpiętym i rozłożonym pajacyku. Oprócz bawełnianych pajacyków idealnych do ubierania dziecku w domu lub w cieplejsze dni na zewnątrz są też nieco grubsze welurowe i polarowe pajace, które możesz założyć maluszkowi na spacer w chłodniejsze dni.

Kaftanik i koszulka

Kaftaniki to zapinane kopertowo i najczęściej wiązane na troczki bluzeczki. Wygodne są z tego względu, że nie trzeba ich przeciągać przez główkę maleństwa. Bardzo funkcjonalne zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka, kiedy rodzic dopiero uczy się ubierać maleństwo i może się obawiać, by nie zrobić mu krzywdy. Koszulki to po prostu zapinane na guziki bluzeczki z długim rękawem. Jedne i drugie można ubierać dziecku do śpioszków (pod spód) lub na body.

Rampers

Rampers to strój noszony przez maluszki najczęściej latem. Wygląda podobnie do body, z tym że ma nogawki bez stópek. Nogawki może mieć długie lub krótkie. Najczęściej spotykany jest rampers z krótkim rękawkiem i krótkimi nogawkami (spodenki).

Oczywiście niemowlęce ubranko zawierać może też wiele innych elementów jak czapeczki, rękawiczki, skarpetki, podkoszulki, spodnie, legginsy itd. Jednak z racji tego, że ich nazewnictwo jest ci doskonale znane, w tym artykule postanowiłam opisać jedynie mniej znane początkującym rodzicom ubranko dla niemowlaka.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge