Zdrowie

Szczoteczka do zębów – manualna czy elektryczna?

Szczoteczka do mycia zębów to podstawowe akcesorium, bez którego trudno wyobrazić sobie zachowanie higieny jamy ustnej. Na półkach sklepowych znajdujemy jednak mnóstwo ich rodzajów, od manualnych po elektryczne. Do tego różne konstrukcje, miękkość włosia, elementy dodatkowe. W jaki sposób wybrać szczoteczkę, by skutecznie i bezpiecznie czyścić zęby?

Szczoteczka manualna – klasyka

W większości łazienek znajdujemy manualne szczoteczki do mycia zębów. Chętnie je wybieramy, bo należą do najtańszych produktów. Nie wymagają zasilania, wymiany baterii, kupowania wymiennych elementów. Do tego dostępne są w różnych kolorach, a stopień twardości włosia można dobrać indywidualnie.

Szczoteczka manualna nie sprawia trudności w użytkowania, nawet u małych dzieci, które dopiero uczą się prawidłowej higieny jamy ustnej i samodzielnego szczotkowania. To produkt, który dodatkowo może pomóc w oczyszczaniu języka i policzków z nagromadzonych bakterii. Taka szczoteczka radzi sobie z utrzymaniem w czystości zębów, a właściwie jamy ustnej, która zmaga się z nadwrażliwością, krwawiącymi dziąsłami i innymi problemami.

Do minusów trzeba zaliczyć najmniejszą skuteczność w czyszczeniu, w stosunku do innych produktów. Poza tym nieumiejętnie czyszcząc, nie mając na względzie tak ważnej techniki szczotkowania, regularne mycie zębów może okazać się niewystarczające. Nietrudno o problemy z jamą ustną i konieczność leczenia u stomatologa.

Szczoteczka elektryczna

Na popularności zyskują elektryczne szczoteczki do zębów. Przede wszystkim są bardzo skuteczne w czyszczeniu, bo wykonują znacznie więcej ruchów, niż jest ich w stanie wykonać ludzka ręka. Oznacza to, że efektywniej pozbywają się nagromadzonych resztek jedzenia w jamie ustnej i między zębami. Są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, do których nie dociera zwykła, manualna szczoteczka do zębów.

Można je zabrać w podróż, a wymienne elementy pozwalają bez problemu zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. W połączeniu z dobrze dobranymi produktami do pielęgnacji jamy ustnej, można liczyć na minimalizowanie ryzyka gromadzenia się bakterii, zakażeń i powodujących dyskomfort wizyt u dentysty.

Za największy minus uważa się wysoką cenę. Ponadto wciąż trzeba mieć na uwadze konieczność umiejętnego posługiwania się szczoteczką elektryczną. Zła technika szczotkowania, nieodpowiedni czas, regularność mycia zębów lub niedostosowanie do problemów jamy istnej, może pogorszyć już te obecne. Ponadto to ryzyko ścierania szkliwa, przy wyborze źle dobranego produktu, jak i niestosowaniu się do zaleceń producenta oraz stomatologów.

Wybór ostateczny

Którą szczoteczkę najlepiej wybrać? Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby użytkowników. Liczy się także wiek, ponieważ u małych dzieci nie zaleca się stosowania szczoteczek elektrycznych. Z kolei nawet dorośli, którzy źle szczotkują zęby, mogą zmagać się z rozmaitymi przypadłościami po stronie jamy ustnej.

Najlepiej jest poradzić się stomatologa, jaka szczoteczka do zębów będzie dla nas odpowiednia, ale i które produkty do higieny jamy ustnej wybierać.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge