Suplementacja w ciąży i po porodzie
Zdrowie

Suplementacja w ciąży i po porodzie

Niektóre osoby zwykły mawiać, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Tymczasem ogromne znaczenie ma tutaj nie tyle ilość, ile jakość diety przyszłej mamy. Właściwy sposób odżywiania oraz dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów może być kluczowe nie tylko dla zdrowia mamy, ale także rozwijającego się płodu. Niedobory w diecie mogą mieć poważne konsekwencje, włącznie z wadami wrodzonymi dziecka. Problem z dostarczeniem właściwej ilości składników odżywczych, warto równoważyć suplementacją. 

Przyjmowanie suplementów ma ogromny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Pomaga uzupełnić niedobory ważnych dla rozwoju dziecka składników oraz warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Przyjmowanie suplementów musi być jednak każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Suplementacja w ciąży

Wiele ze stosowanych w okresie ciąży suplementów przepisywanych jest w celach profilaktycznych. Inne mogą być stosowane w przypadku niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie matki. Warto poznać ich działanie i wiedzieć, jakie konsekwencje wiążą się z niedoborami tych składników.

Kwas foliowy

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie kwasu foliowego minimum  na 6 tygodni przed planowanym poczęciem dziecka. Niedobór tego składnika w organizmie mamy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Zwiększa bowiem występowanie otwartych wad ośrodkowego układu nerwowego płodu. Może prowadzić też do poronień. Kwas foliowy  warunkuje prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a w przyszłości jego właściwy rozwój intelektualny.

Żelazo

Żelazo jest ważnym składnikiem hemoglobiny. W okresie ciąży jego ilość w organizmie matki może się znacząco zmniejszyć. W konsekwencji u wielu ciężarnych występuje niedokrwistość niedoborowa, która zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Jod

W I trymestrze ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na jod w organizmie matki. Jego niedobory mogą powodować poważne konsekwencje. Przykładem są wady ośrodkowego układu nerwowego, niedosłuch u dzieci, głuchota, poronienia i martwe porody. Choć obecnie ryzyko niedoborów tego pierwiastka nie jest wysokie (jodowana sól kuchenna), warto zwrócić uwagę na poziom tego pierwiastka, zwłaszcza jeśli mama ograniczyła ilość spożywanej soli.

DHA

W diecie wielu Polaków występują duże niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza cennego dla ludzkiego organizmu kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Jego źródła należy szukać między innymi w morskich rybach. Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli brakuje go w diecie społeczeństwa, niedobory wystąpią również u kobiet ciężarnych. DHA odgrywa ważną w rolę w rozwoju ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego, jak również oczu płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje minimalną dawkę spożycia tego składnika w celu prewencji przedwczesnych porodów, którym również zagrożone są ciężarne z niedoborem DHA.

Witamina D

Kobiety ciężarne, z uwagi na zwiększoną utratę wapnia z kości, zagrożone są niedoborem witaminy D. Choć nadmierna ekspozycja na słońce w okresie ciąży nie jest wskazana, jej całkowity brak również jest niebezpieczny. Najlepszym sposobem zaspokojenia na zapotrzebowanie witaminy D w organizmie jest niedługi spacer w słoneczny dzień. Warto pamiętać, że stosowanie kremów z filtrem może ograniczać syntezę witaminy D w organizmie.

Suplementacja po porodzie

Dla zdrowia matki i dziecka istotne znaczenie odgrywa zarówno suplementacja w okresie ciąży, jak i już po narodzeniu dziecka. Matki karmiące piersią powinny zwracać szczególną uwagę na skład swojej diety i dbać o to, by nie zabrakło w niej ważnych witamin i składników mineralnych. Zwiększone będzie między innymi zapotrzebowanie na witaminy: A, D, C, B1 i B2.

Po porodzie często występuje też u ciężarnych niedobór żelaza. Stąd może zachodzić potrzeba suplementacji tego pierwiastka. Warto jednak pamiętać, że zarówno w okresie ciąży, jak i już po porodzie zażywanie jakichkolwiek leków, czy suplementów powinno być konsultowane z lekarzem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge