Dom

Podział obowiązków w domu – oszczędność czasu

Podział obowiązków w domu może dotyczyć nie tylko przydzielania poszczególnych zadań wszystkim członkom rodziny. To również dzielenie obowiązków na konkretne dni czy w dłuższej perspektywie. Takie zarówno dzielenie, jak i planowanie, pozwala oszczędzić sporo czasu. Możemy również liczyć na wyeliminowanie ryzyka robienia wielkich, stresujących i wymagających porządków każdego miesiąca, ze względu na zbyt dużo nakładających się obowiązków. Jak dzielić i planować skutecznie?

Podział obowiązków w domu to podstawa sukcesu

Przygotowanie kuchni do gotowania, a potem sprzątanie. Kąpiel po treningu czy całym dniu pracy i wstawianie prania, czyli znów sprzątanie. Każdego dnia w swoich mieszkaniach i domach musimy zadbać o porządek. Co jakiś czas podejmujemy się wyzwania, tak zwanych generalnych porządków. Myjemy okna, próbujemy pozbyć się kurzu i brudu z zakamarków, do których jest trudniejszy dostęp, a które na co dzień nie są widoczne. Jeśli dobrze podzielimy te obowiązki między wszystkich członków rodziny, a do tego rozplanujemy je w systemie dziennym, tygodniowym czy nawet miesięcznym, zawsze będzie czysto. My zaś unikniemy nieporozumień i kłótni o to, kto i co miał zrobić.

Podział obowiązków w domu powinien uwzględniać wszystkich członków rodziny, także maluchy. Oczywiście typ zadań, które są do wykonania, należy dzielić według potrzeb i wieku, w szczególności najmłodszych członków rodziny. Warto jednak od małego uczyć i angażować dzieci, bo przecież nie zawsze będziemy po nich sprzątać pokoje.

Planowanie na kartce papieru

Wystarczy zwykła kartka papieru czy też strona komputerowa, a nawet specjalny planner, jeśli wolimy mieć wszystko uporządkowane niczym w kalendarzu. Wypisujemy zadania do wykonania biorąc pod uwagę te, które musimy wykonywać codziennie, co tydzień czy też raz na miesiąc. Dobrze jest kolejno uwzględnić obowiązki, na które przychodzi czas raz na kwartał, a nawet raz do roku.

Podział obowiązków w domu i planowanie w taki sposób pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli zdyscyplinujemy sami siebie, ale i pozostałych członków rodziny do odhaczania kolejnych zadań z listy, znajdziemy więcej czasu dla siebie, bliskich i na przyjemności.

Które obowiązki i kiedy?

Pośród codziennych zadań mogą znaleźć się rzeczy takie, jak zmywanie naczyń, ścieranie okruchów ze stołu czy uprzątnięcie łazienki po kąpieli. Raz na tydzień wypierzemy pełen kosz brudnej bielizny, odkurzymy dywany i zdezynfekujemy wszystkie miejsca, w których namnażają się bakterie.

Mniejszej częstotliwości będzie od nas wymagać mycie okien oraz zmiana firanek i zasłon. Z kolei raz na rok można zaplanować sobie odświeżanie kanapy. To dość umowny podział, bo każdy ma inne potrzeby, ale i możliwości.

Postarajmy się, by podział obowiązków w domu i planowanie stały się naszymi priorytetami. To naprawdę ułatwia codzienne życie i pozwala oszczędzić czas, który wykorzysta się w dowolny sposób.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge