Zdrowie

Leczenie kanałowe zębów – endodoncja bez tajemnic

Na myśl o leczeniu kanałowym przechodzą nas ciarki. Cofając się wstecz w swoich doświadczeniach stomatologicznych, pamiętamy przynajmniej kilka wizyt, które były niezbędne, by uporać się z chorym zębem, i ból, a także dyskomfort odczuwany podczas leczenia. Nowoczesne techniki i metody leczenia kanałowego, czyli endodontycznego, pozwalają na skuteczne leczenie, bez bólu, nawet podczas jednej wizyty.

Gdy zaczyna chorować ząb

Zdarza się, że do delikatnej struktury miazgi dostają się drobnoustroje. Dochodzi do ich namnażania i rozwoju stanu zapalnego miazgi. Pierwszym objawem jest silny ból, który nawet najbardziej opornych na wizyty u stomatologa, zaprowadza do gabinetu. Brak leczenia podjętego możliwie szybko, najczęściej kończy się rozprzestrzenianiem infekcji na kość wokół zęba, lub powstaniem stanu ropnego, a w efekcie obumarciem miazgi. Jedyną szansą na uratowanie zęba jest endodoncja, czyli powszechnie znane leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i narzędzi stomatologicznych, warto wykonać u sprawdzonego dentysty, jak dlucik.pl. W leczeniu endodontycznym wykorzystuje się cienkie narzędzia piłujące i penetrujące. Niezbędne stają się mikroskopy, dzięki którym można dokładnie obserwować i oceniać stan wnętrza komory zęba oraz kanałów. Wnętrze komory zęba ma wielkość 3×4 mm. To bardzo niewielki obszar, w którym występuje kilka ujść korzeniowych. Ich przekrój mierzony jest w ułamkach milimetra, dlatego mikroskop sprzyja zachowaniu precyzji leczenia. Wykorzystuje się również endometry, które leczenie uzupełniają o dokładne pomiary głębokości kanałów. Na koniec zaś stosuje się diagnostykę rentgenowską.

Wskazania i zalety

Endodoncja jest wskazana w przypadku głębokich ubytków próchnicowych. Ponadto, gdy występuje martwica miazgi lub zgorzele miazgi. Na leczenie kanałowe powinny decydować się osoby z urazami mechanicznymi zębów oraz planujące leczenie protetyczne. Endodoncja znajduje swoje zastosowanie w leczeniu zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, jak i przy nieprawidłowo przeprowadzonym, pierwotnym leczeniu endodontycznym.

Endodoncja to szansa na zdecydowane skrócenie czasu leczenia i minimalizowanie dyskomfortu odczuwanego podczas ingerencji w chory ząb. Nowoczesne metody leczenia sprzyjają dokładnemu oczyszczaniu z bakterii, wykonywaniu szczelnych wypełnień, co zapobiega nawrotom infekcji i daje możliwości opracowania i wypełniania także bardzo krętych i wąskich kanałów. Jednym słowem – zaatakowany i zainfekowany ząb można uratować.

Na leczenie endodontyczne warto się decydować, bo zachowanie wszystkich zębów wpływa na estetykę uśmiechu i ułatwia prawidłową higienę jamy ustnej. Ponadto braki zębowe skutkują pogorszeniem funkcji narządu żucia, problemy z jedzeniem, a czasem nawet z oddychaniem czy mówieniem. Co więcej, jedna wizyta przebiegająca praktycznie bez żadnego dyskomfortu lub z minimalnym, wpływa na szybsze uporanie się z problemem i zapobieganie kolejnym kłopotom z jamą ustną.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge