Dom

Lampy LED jako sposób na efektowną aranżację w salonie

Lampy LED stwarzają niezwykle wiele możliwości aranżacyjnych. W salonie mogą pełnić tak funkcję oświetlenia głównego, jak i uzupełniającego i dekoracyjnego. Sposób ich wykorzystania i zastosowania we wnętrzu ograniczony jest niemal wyłącznie ludzką wyobraźnią.

Porównując różne typu oświetlenia śmiało można powiedzieć, że praktycznie żaden z nich nie stwarza tyle możliwości aranżacyjnych we wnętrzach, co oświetlenie LED. Jego cechy charakterystyczne, które zarazem są cenionymi przez producentów i konsumentów zaletami, stwarzają wiele możliwości jego zastosowania.

Lampy LED i ich zastosowanie

Diody LED mogą występować w lampach zarówno jako pojedyncze źródło światła, jak i w grupach po 2, 3 i więcej. Tworzą tym samym rozmaite instalacje świetlne, które świetnie sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak salon, łazienka, przedpokój, jadalnia i inne. Oświetlenie LED często znajduje zastosowanie jako oświetlenie uzupełniające, którego rolą jest doświetlenie ciemniejszych stref pomieszczenia, ale równie dobrze sprawdza się jako oświetlenie główne. W tym drugim przypadku najczęściej stosuje się kilka lamp LED. Oprócz roli oświetlenia głównego i uzupełniającego lampy LED znajdują też zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym, stosowanym zazwyczaj we wnękach, witrynach, półkach itd. 

Funkcja pomieszczenia a rodzaj lamp LED

Zależnie od przeznaczenia oświetlenia i funkcji pomieszczenia, w którym zostało ono zastosowane, dokonuje się odpowiadającego im wyboru lamp typu LED. Na wybór ten powinno wpływać także wiele innych czynników, takich jak: wielkość i kształt wnętrza, funkcja oświetlenia, zastosowanie w pomieszczeniu innych źródeł światła itd. Tylko, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie istotne czynniki, stworzymy w pełni funkcjonalne wnętrze.

Barwa światła

W aranżacji salonu należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny parametr światła – jego barwę. Ogromny wpływ temperatury barwowej światła na komfort korzystania z pomieszczenia i samopoczucie człowieka sprawia, że nie sposób go pominąć. W przypadku oświetlenia LED konsument ma naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o barwę światła. Możliwy jest bowiem do otrzymania dowolnie wybrany kolor oświetlenia. Powyższe wynika z budowy pojedynczej diody, składającej się z trzech sekcji, gdzie każda z nich emituje inny kolor z palety barw RGB, czyli: czerwony, niebieski i zielony. Dowolne mieszanie tych barw pozwala uzyskać niemal każdy kolor. Oczywiście do pomieszczeń użytkowych, takich jak salon konsumenci najczęściej wybierają światło białe. Tu pojawia się wybór pomiędzy światłem o barwie białej ciepłej, neutralnej i białej zimnej. Zdecydowanie polecam wybrać jedną z dwóch pierwszych opcji. Światło białe zimne lepiej sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak zakłady pracy, czy hale magazynowe.

Liczne zalety oświetlenia LED i możliwość dostosowania go do różnych pomieszczeń sprawia, że znajduje ono coraz więcej zwolenników. Przekonuje ich nie tylko możliwość tworzenia niezwykłych aranżacji, ale również energooszczędność oświetlenia LED.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge