Dziecko

Kosmetyki dla niemowląt i małych dzieci – których warto się wystrzegać?

Podobnie jak większość rodziców, tak i ja wybierając z półek sklepowych produkty przeznaczone dla moich dzieci, staram się zwracać uwagę na ich opisy na etykietach. Bezwzględnie zawsze sprawdzam, czy towar jest dostosowany do wieku mojego dziecka i  nie zawiera niebezpiecznych elementów lub części. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że niektórzy producenci zamieszczają na etykietach informacje niezgodne z prawdą…

Wielu osobom wydaje się, że można w pełni ufać przekazom zamieszczanym na etykietach oferowanych do sprzedaży produktów. Mieszkamy przecież w państwie prawa, gdzie obowiązują pewne normy, które regulują możliwość dopuszczenia tego, czy innego towaru do sprzedaży. A zamieszczanie na etykietach informacji niezgodnych z prawdą już w ogóle nie powinno wchodzić w grę. Tymczasem dowiedziałam się, że jest to wcale nierzadka praktyka.

Gdzie producenci mijają się z prawdą?

Przykłady zapewne można by mnożyć, jednak ja dowiedziałam się o tym, kupując kosmetyki dla niemowląt. Zawsze stawiałam na naturę. Dlatego także przy tej okazji starałam się wybierać produkty opatrzone opisem “produkt naturalny”. Jakie było moje zdziwienie, kiedy przeczytałam ostatnio, że niektóre koncerny kosmetyczne bezkarnie zamieszczają taką informację, jednocześnie mijając się z prawdą. Bazując na panującej obecnie modzie na produkty organiczne i w pełni naturalne wprowadzają konsumentów w błąd. To nauczyło mnie, by zawsze czytać skład produktów.

Kosmetyki dla niemowląt w zgodzie z naturą

Dokładnie zapoznając się ze składem każdego rozważanego przeze mnie kosmetyku dla niemowlaka, udało mi się znaleźć sklep, który rzeczywiście oferuje naturalne produkty zabawki i akcesoria dla dzieci. Zanim jednak do tego doszło, musiałam dokładnie zapoznać się z INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli nomenklaturą składników stosowanych do wyrobu kosmetyków. Teraz tą wiedzą mogę podzielić się z tobą. Poniżej znajdziesz nazwy substancji, których powinnaś unikać przy wyborze takich produktów, jak kosmetyki dla niemowląt:

  • Substancje ropopochodne (Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum);
  • SLS (Sodium Laureth Sulfate) oraz SLES;
  • Parabeny (m.in. Methylparaben, Buthylparaben, Ethylparaben);
  • Silikony i olej silikonowy (Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane);
  • Aluminium i sole aluminium (Aluminium chloride, Aluminium chlorhydrate);
  • Glikole (PEG, PPG);
  • Sztuczne barwniki;
  • Kompozycje zapachowe.

Prawda jest taka, że te preparaty w ogóle nie powinny znaleźć się w kosmetykach, i to nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych. Tymczasem, często bezkarnie zamieszczane są w różnych specyfikach, a niczego nieświadomi konsumenci narażają swoje zdrowie poprzez ich stosowanie.

Jeśli zależy ci na tym, by wybierać bezpieczne i naturalne kosmetyki dla niemowląt, pamiętaj, by zawsze czytać ich skład. Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa, produktem naturalnym nazywamy taki specyfik, który w swoim składzie zawiera minimum 95% naturalnych surowców o pochodzeniu roślinnym lub mineralnym, rzadziej zwierzęcym (mleko lub miód).

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge