Dziecko

Karmienie piersią – jak odstawić dziecko?

Karmienie piersią to wspaniałe chwile z pociechą – niezwykłe doświadczenia, które budują silną więź pomiędzy matką a dzieckiem. Niemniej jednak przychodzi taki moment, gdy postanawiasz swojego maluszka odstawić od piersi. Gotowość jednak muszą potwierdzić dwie strony – Ty oraz dziecko. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule!

Zanim karmienie piersią pójdzie w odstawkę

Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz proces odstawiania maluszka od karmienia piersią, powinnaś zadać sobie pytanie – czy aby na pewno tego chcesz. Dokładnie przemyśl swoją odpowiedź, zastanów się, dlaczego to właśnie teraz jest to tak ważne i jakie przekonujące argumenty za tym faktycznie przemawiają. Jesteś mamą, dlatego też słuchaj swoich potrzeb – nie skupiaj się na koleżankach, czy sąsiadkach, które chętnie zabierają głos jako ekspertki. Sama chęć odstawienia dziecka pojawia się wtedy, gdy nagle usłyszysz czyjeś głośno wypowiadane zdanie. Często tego typu opinia nie ma racjonalnie uzasadnionej odpowiedzi.

Gdy dziecko podejmuje decyzję

Bardzo często bywa tak, że to właśnie dziecko podejmuje decyzję – nie chce ssać, a Ty zaczynasz się niepokoić. Nie jest to łatwa sytuacja z perspektywy mamy – kobieta po tylu miesiącach tak intymnej bliskości z maluszkiem, którą skomponowali w duecie, czuje się po prostu odrzucona. Obok poczucia bycia niepotrzebną pojawia się również niepokój – czy maluszek jest zdrowy, a może coś mu dolega? Jeśli pociecha faktycznie jest za mała, aby rozpoczynać przygodę z rozszerzaniem diety, warto udać się do lekarza, w celu wykonania profilaktycznego badania.

Przyszedł czas na dobry moment

Karmienie piersią zazwyczaj towarzyszy mamie i maluszkowi przez pierwszych kilka miesięcy, począwszy od dnia narodzin. Rodzicielka pochłonięta jest wtedy pociechą – jej cały świat się przewartościował. Niemniej jednak po pewnym czasie na horyzoncie zaczynają majaczyć kolejne ważne wydarzenia – powrót do pracy, wybór odpowiedniej opiekunki, debiut maluszka w żłobku. Odstawienie dziecka od piersi powinno odbyć się wcześniej – najlepiej wtedy, kiedy mama nie jest pochłonięta innymi, wyżej wymienionymi zadaniami. To ogromna zmiana, zarówno dla mamy, jak i jej pociechy, dlatego też warto tego typu sytuacje wprowadzać spokojnie. Ważne jest również to, aby maluszek nie był chory lub nie ząbkował – dobra forma dziecka ułatwi odstawienie od piersi.

Stopniowo, ale skutecznie

Planując odstawienie dziecka od piersi, powinnaś skupić się na stopniowaniu tego procesu. Nagła zmiana i rezygnacja może doprowadzić do niepożądanych sytuacji. Gdy nagle karmienie piersią idzie w odstawkę, dziecko traci naturalną odporność – od teraz sam organizm będzie musiał wspierać układ immunologiczny. Rezygnowanie z kolejnych karmień co kilka dni sprawi, iż maluszek łatwiej pogodzi się ze zmianami. U mamy natomiast taki proces pomoże wygasić laktację. Oznacza to, że dziecko rzadziej przystawiane do piersi będzie wypijać mniej mleka, Twój organizm natomiast w odpowiedzi na zachodzące zmiany zmniejszy jego produkcję.

Karmienie piersią to niezwykle emocjonujące chwile w życiu matki i dziecka. Stopniowe odstawianie pociechy od piersi sprawi, iż zmiana okaże się sytuacją łatwiejszą do zaakceptowania.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge