Dziecko

Idealny wózek dla malucha – parasolka czy spacerówka?

Noworodki naprawdę szybko rosną, a czas u młodych rodziców płynie w tempie ekspresowym. Ani się obejrzą a już okazuje się, że dotychczas uznany za idealny zwykły wózek z gondolą nie wystarcza i niezbędny jest zakup nowego modelu. I tu pojawia się dylemat. Co wyprać – klasyczną spacerówkę czy może lepiej lekką parasolkę? Możliwości jest naprawdę wiele i choć sporo zależy od indywidualnych preferencji, to mimo wszystko każda z konstrukcji ma swoje cechy charakterystyczne, o których trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję zakupową. Wsparcie przydaje się zwłaszcza u osób, kupujących taki produkt po raz pierwszy. Na co zatem zwrócić uwagę?

Idealny wózek, czyli rozwiązania wielofunkcyjne

Często możemy spotkać się z wózkami wielofunkcyjnymi, które chętnie kupuje wielu rodziców. Mowa oczywiście o konstrukcjach, łączących gondolę z funkcją spacerówki.

Decydują się na nią osoby o mniejszych budżetach, szukające oszczędności. Trudno się dziwić. W dziecięcej wyprawce idealny wózek stanowi jeden z największych wydatków. Więc kupowanie co kilka miesięcy nowego wózka potrafi mocno nadszarpnąć domowy budżet.

Przed zakupem należy jednak koniecznie dokładnie sprawdzić interesujące nas rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach jedna z funkcji jest ustawieniem dominującym. Jeśli wózek jest fenomenalną gondolą, może być naprawdę słabą spacerówką. Warto zatem przetestować go dokładnie i sprawdzić, czy rzeczywiście dana konstrukcja spełnia nasze oczekiwania. Pamiętajmy, że ze spacerówki możemy korzystać nawet do 2. lub 3. roku życia dziecka, więc pozorna oszczędność na starcie, bywa później okupiona kilkoma latami udręki.

Spacerówka – sposób na komfortowe wychodzenie w plener

Spacerówki to solidne konstrukcyjnie wózki dla nieco starszych dzieci, mniej więcej od 6. miesiąca życia. Pozwalają na podróżowanie w pozycji siedzącej, choć wiele modeli ma także funkcję rozkładania oparcia, dzięki czemu zapewniamy maluchowi wygodne posłanie na drzemkę w trakcie spaceru. Jeżeli nasze dziecko ma zwyczaj zasypiania w wózku, jest to wręcz opcja obowiązkowa.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim liczą się koła. Jeżeli planujemy wędrować po nierównym gruncie, to idealny wózek będzie posiadał duże kółka, które nie będą klinować się na wszelkich nierównościach. Z takim wózkiem jesteśmy w stanie wybrać się na wycieczkę do lasu lub w góry.

Jeśli jednak zamierzamy spędzać czas przede wszystkim w mieście, lepiej postawić na kompaktowy i zwrotny wózek, o małych kołach. Zdecydowanie łatwiej manewrować nim na wąskich chodnikach.

Jakie jeszcze cechy spacerówki są istotne? Wielkie znaczenie mają pasy, zabezpieczające malucha przed wypadnięciem. Warto sprawdzić ich konstrukcję oraz zwrócić uwagę, czy są zabezpieczone specjalnymi osłonkami, chroniącymi przed wrzynaniem się pasów w delikatne ciało dziecka.

Zwróćmy też uwagę, czy wózek jest wyposażony w budkę, która osłania dziecko przed słońcem zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej (dotyczy to rozkładanych modeli, wspomnianych wcześniej). Dzięki temu każdy spacer będzie nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny.

Parasolka – prostota i lekkość konstrukcji

Mianem parasolki określa się wózki o lekkiej konstrukcji, która jest niezmiernie wygodna, praktyczna oraz pozwala na szybkie i sprawne złożenie wózka. Nowoczesne modele posiadają szereg funkcjonalności klasycznej spacerówki – od pasów aż do rozkładania wózka do pozycji leżącej.

Parasolka to idealny wózek w podróży. Modele te bywają szczególnie lubiane przez rodziców, przechowujących wózek w domu. Oszczędza się dzięki nim cenną przestrzeń. Nie zapominajmy, że parasolki są często dużo lżejsze od tradycyjnych spacerówek. A to cenna cecha w momencie, gdy chcemy każdego dnia wnosić wózek na najwyższe piętro w bloku.

W przypadku spacerówek kółka są często nieco mniejsze niż w przypadku wcześniej omawianych modeli wózków. Z tego względu bywają raczej uznawane za rozwiązania typowo miejskie lub do sporadycznego użytkowania w plenerze.

Wózek dla malucha – komfort dla rodzica

Wybór wózka jest kwestią mocno indywidualną. Wynika często z kwestii terenu, w którym chcemy go na co dzień wykorzystywać. Jeśli zamierzamy często chodzić na spacery w plener, lepiej postawić na wygodną spacerówkę, z dużymi kołami. W warunkach leśnych lub górskich zwykła parasolka raczej się nie sprawdzi.

Jeżeli jednak chcemy często podróżować, a wózek ma jeździć z nami w bagażniku samochodu lub w luku bagażowym samolotu, parasolka może się okazać rozwiązaniem wręcz idealnym. My już wiemy, jak ma się prezentować idealny wózek, a Wy?

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge