Dom Kuchnia

Garnki dla każdej kuchni

W każdym garnku wyróżnić możemy kilka podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. To od nich zależeć będzie, w jaki sposób przyjdzie nam gotować. Czy będą to satysfakcjonujące chwile w kuchni, spędzone „przy garach”, czy też poświęcimy zbyt dużo czasu na poprawianie dań, które nie do końca się udały. Niestety ze względu na zły dobór naczyń. Na czym skupić swoją uwagę w trakcie zakupów?

Wykonanie korpusu garnka

Każdorazowo mówi się o jakości. Stawiamy zatem na odpowiednio dobrane materiały. Najpowszechniej i najchętniej wybierana jest stal nierdzewna. Wytrzymała, odporna, bezpieczna dla produktów spożywczych. Garnki ze stali szlachetnej są do tego eleganckie i komponują się praktycznie z każdą kuchnią.

W przypadku korpusu musimy również zadecydować o jego kształcie. Delikatnie stożkowate korpusy umożliwiają łatwiejsze umieszczanie garnków, jeden w drugim. Kolejno, przyglądając się garnkom mamy do wyboru te, których dno z misą łączone jest pod kątem prostym bądź w zaokrąglonym kształcie. To ostatnie rozwiązanie sprawia, że mieszanie czy wybieranie dań staje się łatwiejsze. Warto postawić na tego typu komplet garnków. Zwracając uwagę również na kształt, patrząc na garnek od zewnątrz. Poza tradycyjnymi walcami, znajdziemy świetnie prezentujące się garnki zbliżone do beczułki.

Uchwyty

Najczęściej garnki opatrzone są uchwytami ze stali nierdzewnej bądź tworzyw sztucznych. Obydwa rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Uchwyty ze stali nierdzewnej mogą się nagrzewać zbyt mocno, by móc chwytać je bez zastosowania rękawicy. Z drugiej strony najlepiej prezentują się tak wykonane garnki. Jeśli produkt nadaje się do mycia w zmywarce, to dzięki uchwytom wykonanym ze stali, nie będzie żadnych przeszkód, by w ten sposób o niego zadbać. Takie garnki nierzadko nadają się do stosowania w piekarnikach.

Uchwyty z tworzyw sztucznych wykluczają możliwość stosowania w piekarniku. Dość często również korzystania ze zmywarki, a jeśli już, to szybko zaczną tracić na swoim kolorze. Pod tym względem należy rozpatrzyć własne potrzeby oraz oczekiwania. Poza tym uchwyty powinny dobrze trzymać się w dłoni, dlatego warto sprawdzić ten element jeszcze przed zakupem.

Pokrywki

Nie mniej ważne pozostają pokrywki, które muszą być szczelnie dopasowane. W ten sposób gwarantują nam oszczędne gotowanie i utrzymanie należytej temperatury dań. Ułatwiają również odcedzanie. Oczywiście nie zapominamy o jakości, wytrzymałości czy estetyce wykonania.

Tego typu elementy to podstawa w garnkach. Od nich winniśmy zaczynać wybór produktów, które mają przecież posłużyć przez lata użytkowania. Reszta niech będzie funkcjonalnym dodatkiem, o ile takiego potrzebujemy, ale klucz do przyjemności gotowania, to doskonale dobrana konstrukcja garnków.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge