Dom

Czarne płytki podłogowe – nie tylko dla odważnych

Czerń to bardzo wyrazisty i mocny kolor. Czarne płytki podłogowe teoretycznie wybierane są tylko przez najodważniejszych. Właścicieli domostw, którzy nie boją się kontrastów, niecodziennych aranżacji i konieczność częstszego sprzątania nie stanowi dla nich przeszkody. Wbrew pozorom czarne podłogi są w stanie wydobyć z wnętrza to, co najpiękniejsze. Przyglądamy się tym charakterystycznym wykonaniom.

Czarne płytki podłogowe – zalety i wady

Zacznijmy od zalet, bo to one najczęściej decydują o tym, iż ostatecznie wybieramy czarne płytki podłogowe. Przede wszystkim jest to kontrast, który uwydatnia charakter wnętrza. Z pomocą takich wykonań jesteśmy w stanie wydzielić konkretne strefy w wybranych pomieszczeniach. Zyskujemy na aranżacji, która jest nie tylko charakterystyczną. Daje poczucie wysokiej estetyki, elegancji, a nawet luksusu. Jest to kompozycja idealna dla indywidualistów, którzy chcą, by ich wnętrza wyróżniały się. Można bowiem uzyskać wrażenie wręcz pałacowej aranżacji.

Aranżacje z wykorzystaniem czarnej podłogi sprawiają, że kontrasty są bardzo wyraźne i nic się ze sobą nie zlewa. Kompozycja jest uporządkowana, maksymalnie harmonijna. Czerń doskonale spisuje się w połączeniu z białymi meblami, listwami i dodatkami. To ponadczasowa klasyka, niczym mała czarna.

Wady, z jakimi trzeba się liczyć, to wymagania czarnej podłogi. By nie straciła na swoim blasku i cieszyła oczy wraz z całą aranżacją, trzeba ją odpowiednio traktować. Czyścić, polerować i froterować. W zależności od materiału, który posłuży do wykonania takiej podłogi. Nierzadko są to marmury. Pięknie prezentujące się, bo widnieją na nich fantazyjnie ułożone „słoje”. Każda płytka jest zatem inna, oryginalna i niepowtarzalna, jak i w całości ułożona podłoga.

Należy również pamiętać o konieczności stosowania środków czyszczących przeznaczonych do mycia konkretnych materiałów. „Byle jakie” mycie niestety spowoduje niszczenie płytek. Kolejno w grę wchodzi odpowiedni sposób ustawienia światła. Oświetlenie musi zostać zamieszczone niżej niż w tradycyjnych aranżacjach i ukierunkowane w taki sposób, by odbijało się od jasnych powierzchni. Inaczej nie spełni swoich funkcji.

Istota doboru fugi

Decydując się na czarne płytki nie możemy zapominać o dobrze fugi. To bardzo ważne przy tak wyrazistej podłodze. Można działać właśnie na zasadzie kontrastów, dobierając białą fugę. W ten sposób proporcje stają się lepsze, a płytki bardziej widoczne. Rozwiązanie takie sprawdza się przy dużych płytkach. Jeśli zaś chcemy uzyskać wrażenie jednolitej powierzchni, fuga powinna być zbliżona kolorystycznie do płytek.

Gdy zależy nam na charakterystycznym i naprawdę wyjątkowym wnętrzu, zastanówmy się nad stworzeniem czarnej podłogi. Uzyskamy wyrazisty efekt, a konieczność zadbania o nią nieco bardziej niż o tradycyjną, to tak naprawdę niewielka wada.

Czarne płytki podłogowe mogą zagościć nawet w małych pomieszczeniach. Kwestia doboru dobrego oświetlenia i odpowiednich elementów wyposażenia. Uzyskamy eleganckie i nieco tajemnicze wnętrze.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge