Dziecko

Błędy wychowawcze rodziców

Błędy wychowawcze bardzo często pojawiają się w procesie wychowawczym dzieci. Nie potrafimy się ich ustrzec pomimo naszej miłości i troski o swoje pociechy. Czasem wynika to z braku kontroli nad własnymi emocjami w trudnych i konfliktowych sytuacjach, innymi razem  po prostu z braku świadomości, że dziecku czyniona jest krzywda.

Pierwszymi nauczycielami i wychowawcami swoich dzieci są rodzice. To oni wyznaczają im granice, uczą co jest dobre, a co złe i starają się wskazywać odpowiednie kierunki i sposób postępowania. Niekiedy zdarza się jednak, że rodzice bardziej lub mniej świadomie popełniają ważne błędy wychowawcze.

Ważne błędy wychowawcze

Czym jest błąd wychowawczy? W odniesieniu do tego pojęcia istnieje wiele definicji. Antonina Gurycka twierdzi na przykład, że jest to takie zachowanie opiekuna, które może prowadzić szkodliwych dla rozwoju dziecka skutków. Jak twierdzą specjaliści błędy wychowawcze popełniane są nawet przez dobrych rodziców. Moim zdaniem nie ma się temu co dziwić, przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Ważne jednak, by starać się kontrolować, by tych błędów było jak najmniej, a jeśli już się zdarzą warto umieć je naprawić i przeprosić.

Złe wychowanie na żądanie rodzica

Wielu rodziców ma tendencje do zwracania uwagi na złe zachowanie dziecka, zdając się jednocześnie nie dostrzegać dobrego. Kiedy dziecko zauważy, ze twoją uwagę może zwrócić tylko poprzez swoje złe zachowanie, coraz częściej będzie zachowywać się niepoprawnie. Ignorowanie dzieci i niedostrzeganie ich starań to bardzo poważny błąd wychowawczy.

Konsekwencja, a raczej jej brak

Dzieci bardzo szybko wyczuwają słabość rodziców i brak konsekwencji w przestrzeganiu ustalonych przez nie zasad. Jeśli pozwolisz, by ustalone przez was reguły były często łamane lub zaczniesz o nich zapominać, dziecko szybko zacznie to wykorzystywać. Ustalone, jasne zasady oraz konsekwentne ich przestrzeganie są dla dziecka bardzo ważne, ponieważ dają mu poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość tego, co może nastąpić w przypadku ich złamania.

Komunikacja

Komunikacja na linii rodzic – dziecko często zwodzi. Poważne konsekwencje jakie może to za sobą pociągać powinny uświadomić rodzicom, że naprawdę warto dbać o dobry kontakt z dzieckiem. Pociechy, które mogą się zwierzyć swoim opiekunom i porozmawiać z nimi o rozmaitych sprawach, czują się ważne i szanowane. Często samo wysłuchanie dziecka, bez podsuwania mu gotowych rozwiązań pomaga samodzielnie, bez udziału rodzica rozwiązać trapiący go problem.

Wyręczanie

Wielu rodziców lubi wyręczać dzieci i wykonywać za nie wiele obowiązków. Poprzez takie zachowanie może dojść do wykształcenia w dziecku wyuczonej bezradności, która w przyszłości może znacznie utrudnić mu życie.

Popełniane przez rodziców błędy wychowawcze mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto wiedzieć, jakie zachowania są niepożądane i wystrzegać się ich.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge